اهمیت فوق العاده بالای محیط زیست برای انسان

موهبتی که از جانب خداوند برای انسان ها فرستاده شده است، محیط زیست است که در آن زندگی میکنیم. حتما برای شما هم پیش آمده است که به یک شهر خوش آب و هوا رفته اید یا برای یک روز در یک روستا سکونت نموده اید. در آن زمان به این نتیجه دست یافته اید که چقدر داشتن یک هوای و محیط سالم وبه دور از آلودگی برای انسان لازم و ضروری است.

محیط زیست در اصل یک زیستگاه عمومی برای تمامی موجودات زنده بر روی زمین به شمار می رود. اگر تمام کهکشان ها را بگردید شاید هرگز با منظومه ای دیگر همچون زمین روبه رو نشوید. به همین دلیل متوجه میزان اهمیت این محیط خواهید شد. بهتر است بدانید که تا چه حد زندگی تمامی بشر به طبیعت و محیط زیستی وابسته است که بر روی آن زندگی میکنیم.

آلودگی هوا از جمله مخرب ترین عواملی است که چرخه طبیعی زندگی بشریت را با خطر مواجه می کند. اگر از هوای آلوده ای برخوردار باشیم نه تنها انسان ها، بلکه حیوانات، گیاهان، حتی بناها نیز آسیب خواهند دید. به همین دلیل مسئله آلودگی هوا به عنوان یکی از حادترین مشکل محیط زیست پس از شکل گیری تمدن انسانی شناخته شده است.

باورهای اسلامی در خصوص حفاظت از محیط زیست

در اسلام نیز بسیار به طبیعت و محافظت از آن تاکید شده است. زیرا طبیعت نعمتی بزرگ است که خداوند به عنوان امانت در دست بشریت قرار داده است. این که انسان ها چگونه از ان محافظت کنند، مسئولیتی است که به گردنشان نهاده شده است.

اگر محیط زیست را آلوده نماییم، علاوه بر زیان رساندن به انسان ها، به همه موجودات زنده آسیب خواهد رسید. در فرهنگ اسلامی می توانیم شاهد این مسئله باشیم که طبیعت را همچون گهواره ای می داند، که انسان را به اوج کمال رسانده و پرورش می دهد.

حال تصور کنید مهد کمال انسان آلوده شود، بدون کاین آلودگی تمامی انسان ها را نیز در بر خواهد گرفت. عناصر اصلی محیط زیست ابر، باد، و مه و خورشید است. این عناصر برای رسیدن انسان به کمال هر روز در تلاشند. تا انسان ها را به کمال دنیوی و اخروی برسانند.

اسلام بر این باور استوار است که همه نعمتهایی که بر روی کره زمین قرار دارد، توسط خداوند یگانه آفریده شده است. هدف از آفرینش عالم هستی، رسیدن به تعالی انسان ها و ارامش بیشتر است. به همین دلیل همه ما وظیفه داریم تا در حفظ محیط زیست خود بکوشیم.

محیط زیست

محیط زیست

طلای سبز بر روی کره زمین 

این مطلب رو از دست نده   محیط زیست چگونه بر زمین ظاهر شد؟

بارها از انسان ها شنیده ایم که اکسیژن اگر بر روی کره زمین نباشد همه موجودات زنده نابود می شوند. تولید اکسیژن وظیفه ای خطیر و بزرگ است که بر گردن طلای سبز( جنگل) نهاده شده است. حال تصور کنید زمانی که انسان ها این طلای سبز را از محیط زیست خود پاک کرده و به جای آن انواع کارخانه های صنعتی و سنتی احداث می کنند، تا چه حد به کره زمین آسیب می زنند.

جنگل بزرگترین ثروتی است که می تواند بر روی زمین وجود داشته باشد. پس برای این که از آلودگی هوا پیشگیری نماییم، بهتر است از قطع درختان و نابودی جنگل ها دست بردارید. زمینی که از درختان سرسبز پوشیده شده باشد، بدون شک بهترین محیط زیست برای زندگی هر موجود زنده ای به شمار خواهد رفت.

حتی می توانیم در اسلام نیز احادیث بسیاری مشاهده کنیم که به کاشت درخت اشاره نموده اند. درختان ثمره های زندگی و طول عمر بیشتر زمین هستند. بهتر است این نکته را بدانید که تنها ما بر روی کره زمین زندگی نکرده ایم و نخواهیم کرد. پیش از ما و پس از ما انسانهایی بوده و خواهند بود که صاحب محیط زیست هستند.

همه ما به یک اندازه حق تصرف و دخالت در محیط زیست را داریم. نباید اجازه دهیم ما نابودگر زمین شویم. نسل های بعد از ما هنوز امید به زندگی و ادامه حیات بر روی این کره خاکی دارند. تا روزی که انسان بر روی زمین است، تک تک ما مسئول محافظت از این کره خاکی خواهیم بود.

دنیا و محیط زیست بی روح 

در دنیای صنعتی و بی روحی زندگی میکنیم که هر روز ما را بیشتر به سمت نابودی فضای سبز و تخریب جنگل پیش می برد. مرگ گیاهان را به چشم می بینیم و هیچ کاری انجام نمی دهیم. فراموش کرده ایم که این محیط و کره زمین دست ما امانت است.

در انتهای این حقیقت تلخ ما خود آسیب خواهیم دید. انسان هایی که دست به نابودی خود زدند و تاریخ بشریت را به نابودی کشاندند. اگر محیط زیست تخریب شود، همه انسان ها به افسردگی گرفتار خواهند شد. پس پیش از این که گرفتار افسردگی شویم باید کره زمین را از نابودی دور کرده و شادابی را مجددا به این سرزمین بازگردانیم. انسان به همان راحتی که می تواند هر چیز را به نابودی بکشاند، می تواند آبادانی نیز با خود به همراه آورد.

 

admin4
اسفند 20, 1398