تمام اطلاعات در مورد پونه کوهی

پونه کوهی

گباه دارویی پونه کوهی با نام علمی Origanum Vulgare L. و از خانواده labiatae گیاهی چند ساله دارای ساقه ای چهارگوش و برگ های کُرکی قرینه در دو طرف ساقه می باشد.این گیاه به طول ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر با برگهای سبز ساقه دار ۱ تا ۴٫۵ سانتی متر ی است. گلهای آن به رنگ بنفش است و دارای غده های ترمینال متراکم و گرد که دارای براکت های بنفش است.

گلها دارای پنج عیار دندانه ای هستند .شکل برگ ها بیضی شکل و به رنگ سبز و بنفش می باشد. این گیاه که بومی جنوب غربی اوراسیا و منطقه مدیترانه می باشد، به مدت هزاران سال بخشی از درمان از طریق طب جایگزین یا آشپزی بوده است.

قدمت استفاده از پونه کوهی جهت مصارف گوناگون از جمله مصارف درمانی به دوران یونان باستان بر می گردد؛ به طوریکه در نسخ قدیمی علمی به جامانده ذکر شده است بقراط از این گیاه به عنوان یک داروی ضد عفونت استفاده می کرده است.

پونه کوهی در یونان باستان

پونه کوهی ارتباط نزدیکی با آویشن ، نعناع ، مریم گلی ، ریحان و اسطوخودوس دارد. این گیاه معطر و تا حدودی تلخ از خانواده نعناعیان است. پونه کوهی معمولاً در محیط گرم و خشک کشت می شود. پونه کوهی دارای یک روغن ضروری است که دارای خصوصیات سسکوترپن ها و مونوترپن ها است که عامل خواص معطر آن است.

پونه کوهی توسط رومیان باستان و یونانیان مورد استفاده قرار می گرفت. در یونان از این گیاه به عنوان نشانه شادی استفاده می شود. این گیاه در ابتدا در مزارع کوه المپوس توسعه یافتو همکنون طور گسترده در آسیای میانه ، مدیترانه و آسیای جنوبی پرورش می یابد. ترکیه به عنوان بزرگترین صادرکنندگان پونه کوهی در نظر گرفته می شودو روغنهای ضروری اورگانو با کیفیت بالا تولید می کند.

 

پونه کوهی به عنوان ادویه

این گیاه از گیاهانی است که مانند ادویه در غذاهای هندی استفاده می شود. پونه کوهی فواید درمانی زیادی را ارائه می دهد. از این ماده داخلی برای معالجه مشکلات دستگاه تنفسی مانند آسم ، سرفه ، کروپ ، آلرژی ، برونشیت ، نفخ ، سوزش سر دل و انگل استفاده می شود.

همچنین برای سردرد ، عفونت ادراری ، خونریزی بعد از کشیدن دندان ، دیابت ، کلسترول بالا و شرایط قلبی مفید است. روغن استخراج شده از پونه کوهی برای شرایط پوستی مانند آکنه ، زخم ها، شوره سر، زگیل ها ، پسوریازیس ، روزاسه و همچنین برای دندان درد ، بیماری لثه ، نیش عنکبوت یا حشرات ، واریس و عضله یا درد مفصل استفاده می شود.

پونه کوهی برای اختلالات دستگاه تنفسی مانند سرفه ، آسم ، کروپ و برونشیت استفاده می شود. همچنین از این بیماری برای اختلالات گوارشی (GI) مانند سوزش سر دل و نفخ استفاده می شود. موارد دیگر استفاده درمانی این گیاه شامل درمان گرفتگی قاعدگی ، آرتریت روماتوئید ، اختلالات دستگاه ادراری از جمله عفونت ادراری (UTI) ، سردرد و ناراحتی های قلب است.

 

روغن گیاه پونه

روغن گباه دارویی پونه کوهی از طریق دهان برای انگل های روده ، آلرژی ، درد سینوسی ، ورم مفاصل ، سرماخوردگی و آنفولانزا ، آنفولانزای خوکی ، سردردها و خستگی از بدن گرفته می شود. برای پوست از نظر شرایط پوستی از جمله آکنه ، پای ورزشکار ، پوست روغنی ، شوره سر ، زخم های کانکر ، زگیل ، کرم حلقه ، روزاسه و پسوریازیس استفاده می شود.

و همچنین برای نیش حشرات و عنکبوت ، بیماری لثه ، دندان درد ، درد عضلات و واریس. روغن اورگانو نیز به عنوان موضعی به عنوان ماده دافع کننده حشرات مورد استفاده قرار می گیرد.

در غذاها و نوشیدنی ها ، پونه کوهی به عنوان ادویه آشپزی و نگهدارنده مواد غذایی استفاده می شود.

این گیاه منبع عالی ویتامین A ، E ، C و K و فیبر است .علاوه بر این ، حاوی پتاسیم ، منگنز و مس نیز هست. این گیاه حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که به خنثی کردن رادیکال های آزاد کمک می کند. دارای لوتئین ، کریپتوکسانتین و زاکزانتین به عنوان کاروتنوئیدها است.

از نظر دارویی برای درمان سرماخوردگی ، آنفولانزا ، سوء هاضمه و تنظیم چرخه قاعدگی مؤثر است. به عنوان یک گیاه دارویی ، از آن به عنوان کمک کننده برای عضلات درد و اگزما استفاده می شود.

برگها و گلها محرک خفیفی هستند که جریان صفرا از مثانه به روده را تقویت می کنند و همچنین به هضم غذا کمک می کنند و از گاز جلوگیری می کنند.

فواید درمانی

سیستم ایمنی بدن را ایمنی را تقویت میکند

افزودن گباه دارویی پونه کوهی به رژیم غذایی ، ایمنی بدن را تقویت کرده و بدن را از قاتلان مضر و ساکت مصون می کند.پونه کوهی سرشار از موادی با خاصیت آنتی اکسیدان قوی است. علاوه بر انواع ویتامین‌های موجود در این گیاه، دو ماده رزمارینیک اسید و تیمول از مهمترین مواد با خاصیت آنتی اکسیدانی هستند

که به شدت با کاهش استرس اکسیداتیو در بدن ارتباط داشته و سلول‌های مختلف بدن را از آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند و در نتیجه در افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن و مقابله با بیماری‌ها و پیشگیری از سرطان موثرند.

همچنین ترکیبات موجود در پونه کوهی، یک عامل تحریک کننده است که می‌تواند تولید سلول‌های سفید خون را افزایش داده، سرعت سوخت و ساز بدن را بالا ببرد و بهبودی از بیماری را سرعت ببخشد.

مبارزه با باکتری ها

گباه دارویی پونه کوهی به دلیل دارا بودن کارواکرول و تیمول خاصیت ضد باکتریایی دارد. اینها ترکیبات آلی ضروری هستند که بدن را از باکتری های مختلفی که بر روی پوست ، روده و سایر نقاط بدن تأثیر می گذارد ، محافظت می کنند. این ماده محرک است.

که باعث تولید گلبول های سفید شده و همچنین متابولیسم را تسریع می کند و باعث بهبودی در بیماری های شایع می شود.مواد شیمیایی فعال موجود در پونه کوهی رشد باکتری هایی چون سودوموناس آیروژنز و استافیلوکوکوس اورئوس را متوقف می کند.

حتی مطالعات متعدد نشان می دهد که پونه کوهی به نسبت داروهای تجویز شده در برابر باکتری ژیاردیا بسیار مؤثرتر عمل می کند. همچنین شایع ترین عفونت های قارچی معمولاً توسط قارچی به نام کاندیدا آلبیکنس ایجاد می‌شود.

این عفونت ها معمولاً با علائمی از جمله خستگی، درد مفاصل، نفخ و افزایش وزن همراه هستند.پژوهش ها نشان می دهند که کارواکرول موجود در پونه کوهی خطر ابتلا به بیماری های قارچی ناشی از کاندیدا آلبیکنس را کاهش می دهد. به نظر می رسد کارواکرول با افزایش نفوذپذیری غشاء سلولی میکروارگانیسم های مضر، سبب بر هم خوردن تعادل یونی دو طرف غشاء و در نهایت منجر به تخریب غشای سلولی میکروارگانیسم می شود.

به هضم غذا کمک میکند

ترکیبات پلی فنولی موجود در پونه کوهی مانند کارواکرول که جزء ترکیبات فعال زیستی به شمار می روند در تعادل میکروفلورهای دستگاه گوارش به خصوص روده -بوسیله جلوگیری از رشد باکتری های بیماری زا و در نتیجه افزایش تکثیر باکتری های مفید- نقش داشته و از این طریق در تنظیم و تعادل هضم و جذب مواد غذایی و بهبود عملکرد دستگاه گوارش نقش مهمی را ایفا می کنند.

پونه کوهی سرشار از فیبر است، بنابراین با وجود اندازه کوچکی که دارد، می تواند تأثیر زیادی روی دستگاه گوارش داشته باشد. فیبر، عنصری اساسی برای یک سیستم گوارشی سالم است،

چرا که می تواند مقدار مدفوع را افزایش دهد و حرکات لوله گوارش را تحریک کند، که به این ترتیب حرکت غذا در دستگاه گوارش و دفع به صورت مؤثرتری صورت می گیرد. پونه کوهی تأثیر خوبی در سلامت دستگاه گوارش دارد.

فیبر به عنوان یک عنصر حیاتی برای دستگاه گوارش سالم ، باعث ایجاد بخش عمده ای از مدفوع و تقویت حرکت پریستالتیک می شود که غذا را از طریق دستگاه گوارش حرکت می کند و به طور موثری آن را دفع می کند. فیبر برای حفظ سلامت روده ضروری است و باعث جذب مواد مغذی می شود.

این مطلب رو از دست نده   گیاه عناب

فیبر همچنین به حفظ سلامت روده کمک می کند و جذب مواد غذایی را افزایش می دهد، به طوریکه فایده بیشتری از غذایی که مصرف می شود به بدن می رساند. گباه پونه کوهی نقش خود در حوزه فعالیت انقباضی را عمدتاً از طریق اختلال در بسیج کلسیم و تا حدی توسط فعال شدن کانال های پتاسیم انجام می دهد.

در نتیجه عصاره برگ این گیاه اثرات شل کنندگی بر روی عضلات صاف روده دارد، به همین دلیل از قدیم از این گیاه برای درمان اختلالات دستگاه گوارش مانند اسهال، گرفتگی و درد های شکمی استفاده می کردند.

سلامت قلب را بهبود میدهد

پونه کوهی دارای اسیدهای چرب امگا ۳ است که کلسترول سالم برای بهبود سلامت قلب مفید است. علاوه بر این ، اسیدهای چرب امگا ۳ تعادل در میزان کلسترول و کاهش التهاب در سیستم قلبی عروقی و همچنین از احتمال حمله قلبی ، آترواسکلروز و سکته مغزی جلوگیری می کنند.

سم زدایی بدن را از پونه کوهی بخواهید

پونه کوهی سرشار از مواد مغذی است که دارای مقدار زیادی کلسیم ، منگنز ، ویتامین K ، آهن ، فیبر و ترکیبات مختلف آلی است که به سم زدایی بدن کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد که پونه کوهی به عملکرد کبد کمک می کند و همچنین روند از بین بردن سموم را تسریع می کند.

استخوان های قوی تر با مصرف این گیاه

ما باید اطمینان حاصل کنیم که ویتامین ها و مواد معدنی کافی برای سلامتی استخوان به دست می آوریم. آهن ، کلسیم و منگنز برای حفظ سلامت استخوان ها ضروری هستند. پونه کوهی دارای مقادیر کافی مواد مغذی است که به جلوگیری از پوکی استخوان در زندگی کمک می کند.یکی از شگفت‌انگیزترین خواص پونه کوهی، تاثیر این سبزی در پیشگیری از پوکی استخوان است.

ترکیبات فعال با خاصیت ضدالتهابی که با نام بتاکاریوفیلین در پونه کوهی شناسایی شده‌اند، فرد را در برابر پوکی استخوان و گرفتگی عروق محافظت می‌کنند.

همچنین گباه دارویی پونه کوهی منبع خوبی از ویتامین کا، ویتامین ای، منیزیم، منگنز، آهن، کلسیم و اسید‌های چرب امگا ۳ و امگا ۶ است. ویتامین کا باعث ارتقای رشد استخوانی می‌شود و چگالی استخوان را حفظ می‌کند. در طب سنتی برای درمان درد مفاصل، رفع کوفتگی و تقویت ماهیچه‌ها، مصرف پونه کوهی آب پز توصیه می‌شود.

سطح انرژی را ارتقا می بخشد

ویتامین B به تقویت عملکردی کمک می کند که بدن به انرژی و جوانسازی میدهد. وجود آهن گردش خون را افزایش می دهد و باعث افزایش سطح هموگلوبین می شود.این گیاه با تقویت انرژی و قدرت به اکسیژن رسانی کامل سلول ها و ماهیچه های بدن کمک می کند.

فعالیت آنتی اکسیدانی

دو مورد از مهم ترین ترکیبات موجود در پونه کوهی عبارتند از رزمارینیک اسید و تیمول، که هر دو آنتی اکسیدان هایی بسیار قدرتمند می باشند که به شدت با کاهش استرس اکسیداتیو در بدن ارتباط داشته و می توانند سلول های مختلف بدن را از آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد محافظت کنند

.تیمول یک ماده شیمیایی است که بوی قوی و بی نظیری را فراهم می کند و یک ماده مغذی است که به عنوان یک ماده قدرتمند آنتی اکسیدان عمل می کند.

همچنین این گیاه حاوی یکی دیگر از اسیدهای رزماریینی فیتون غذایی است. با توجه به این دو ماده مغذی ، مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهند که پونه کوهی ظرفیت آنتی اکسیدانی قوی تری به نسبت آنتی اکسیدان های صنعتی که به فرآورده های صنایع غذایی اضافه می شوند، دارد.

ظرفیت آنتی اکسیدانی پونه کوهی در یک مقدار برابر بسیار بیشتر از مواد غذایی مصرفی روزانه نظیر پرتقال و سیب می باشد.

روند بهبودی پس از بیماری را سرعت می بخشد

بدن پس از بیماری در وضعیت ضعیف قرار دارد و تقویت قوای بدن ضروری است. افزودن پونه کوهی به رژیم غذایی فعالیت بهینه سیستم ایمنی بدن را تضمین می کند.پونه کوهی این روند بهبودی را تسریع می کند. از برگهای این گیاه به شکل چای استفاده می شود.

جذب مواد مغذی از طریق روده ها را بهبود میبخشد

سیستم گوارشی ناسالم در جذب بهینه مواد مغذی که از غذاهای مصرف شده استخراج می شود ، تاثیر دارد. رژیم غذایی سرشار از فیبر موجود در این گیاه باعث تحریک حرکت در داخل سیستم روده می شود تا از جذب بهینه مواد مغذی اطمینان حاصل شود.

تعادل کلسترول خون و پونه

گباه دارویی پونه کوهی حاوی میزان کلسترول صفر است. به همین دلیل این یک رژیم غذایی سالم برای مبتلایان به کلسترول است. پونه کوهی دارای اسیدهای چرب امگا ۳ است که به متعادل کردن کلسترول کمک می کند. برای بیمارانی که مشکلات کلسترول دارند توصیه می شود.

تحقیقات بالینی نشان می دهد که مصرف پونه کوهی بعد از هر وعده غذایی به مدت ۳ ماه می تواند باعث کاهش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL یا “بد”) و افزایش لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL یا “خوب”) در افراد مبتلا به کلسترول بالا شود. با این حال ، کلسترول کل و تری گلیسیرید تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

درمان آسم با گیاه پونه کوهی

آسم بیماری اختلال دستگاه تنفسی است که درمان آن دشوار است و باید از کنار گذاشتن مواردی که باعث ایجاد واکنش آلرژیک می شوند ، جلوگیری کرد. پونه کوهی حاوی خواص ضد آلرژی است که به درمان بهینه این بیماری کمک می کند.

انگل ها در روده ها
مصرف روغن پونه کوهی به مدت ۶ هفته می تواند انگل های Blastocystis hominis ، Entamoeba hartmanni و Endolimax nana را از بین ببرد.

اختلالات خونریزی (هموفیلی)

تحقیقات اولیه حاکی از آن است که گباه پونه کوهی ممکن است از خونریزی بعد از اقدامات دندانپزشکی در افراد مبتلا به هموفیلی جلوگیری کند.

ضد سرطان

همانطور که قبلا اشاره کردیم گباه پونه کوهی از گیاهان آنتی اکسیدانی بسیار قوی است که به کشتن سلول های سرطانی کمک کرده و براساس مطالعات آزمایشگاهی انجام شده برای مهار پیشرفت سرطان روده و سرطان سینه مفید است.

خواص پونه کوهی برای پوست

این گیاه دارای خواص ضد قارچی، ضد عفونی کننده و آنتی اکسیدانی است که همگی برای حفظ سلامت پوست مفید بوده و به همین دلیل از این گیاه به صورت گسترده در محصولات مراقبت از پوست از کرم های پا گرفته تا تونر پوست و شوینده های پوست صورت استفاده می شود.

خواص درمانی در پزشکی گذشته

در زمانهای خیلی قدیم، مردم از آن برای رفع ناراحتی‌های گزش مار و عقرب و در مداوای بیماریهائی نظیر سردرد، استفراغ، دل‌پیچه، احساس چنگ زدگی در معده، بی‌اختیاری دفع ادرار، سنگ کلیه، اختلالات قاعدگی و بسیاری مواد دیگر استفاده می‌نموده‌اند. پونه در طب سنتی به عنوان قاعده‌آور و سقط‌کنندۀ جنین استفاده شده است.

نحوه مصرف پونه کوهی

گباه دارویی پونه کوهی به تنهایی یا مخلوط با سایر گیاهان به صورت دمنوش با ترکیب ۱۰ گرم در ۲۰۰ میلی لیتر آب جوش که به مدت ۲۰ دقسقه در حرارت ملایم دم کرده و ۳ مرحله در روز استفاده نمایید.

عوارض جانبی پونه کوهی

برگ گباه پونه کوهی که به مقدار موجود در مواد غذایی مورد استفاده قرار میگیرد بی خطر است . عوارض خفیف آن شامل ناراحتی معده است.

بارداری و شیردهی: ممکن است باعث سقط جنین شود.

اختلالات خونریزی: پونه کوهی ممکن است خطر خونریزی در افراد دارای اختلال خونریزی را افزایش دهد. افرادی که از پونه کوهی استفاده می کنند باید ۲ هفته قبل از عمل مصرف این گیاه را متوقف کنند.

آلرژی: گیاه پونه کوهی می تواند در افرادی که به گیاهان خانواده Lamiaceae حساس هستند ، از جمله ریحان ، هیسوپ ، اسطوخودوس ، مرزنجوش ، نعناع و مریم گلی باعث بروز واکنش آلرژیک شود.

دیابت: پونه کوهی ممکن است قند خون را کاهش دهد.

admin4
مرداد 23, 1399
برچسب ها :