محیط زیست چگونه بر زمین ظاهر شد؟

سالهاست بشریت بر روی کره زمین زندگی می کند، اما آیا می دانید چگونه این جهان به وجود آمد؟ چگونه ما الان در یک محیط زیست زندگی می کنیم، یا این که اصلا این محیط برای چه زیستگاه ما شده است؟ حدود پنج میلیارد سال پیش، در کهکشان انفجاری رخ نمود.

انفجاری سهمگین که کرده زمین را به وجود اورد. بسیاری از محققین معتقد هستند در دنیا کهکشان های بسیار زیادی وجود دارد، که کهکشان راه شیری یکی از آنها می باشد. این کهکشان، زمین را در خود جای داده است و ما نیز در محیط زیست زمین ساکنیم.

تقریبا بیش از یک میلیارد سال طول کشید تا گازهای ناشی از انفجار کهکشانی، بر روی زمین سرد شوند و از بین روند. پس از آن اولین گونه های تک سلولی در زمین به وجود آمدند. این سرآغاز حیات و محیط زیست بر روی زمین بود.

پس از این گیاهان، حشرات، ماهی ها، پرندگان، خزندگان، نباتات و … پرورش یافته و در محیط ها و زیستگاه های گوناگونی پراکنده شدند. تا این که تعادل را در محیط زیست زمین برقرار کنند. این تعادل منجر شد تا محیط طبیعت محلی امن برای زندگی شود.

البته برخی از این گونه های جانوری، سعی کردند توازن کره زمین را از بین ببرند، ولی تنها موفق شدند بخشی از محیط زیست و گونه های موجود در کره زمین را از بین برده و خود نیز از بین روند. از میان این موجودات، دایناسورها را همه انسان ها می شناسند. که هم تعادل را بر هم زدند و هم خود نابود شدند.

ظهور انسان ها در محیط زیست کره زمین

سالها گذشت تا گونه هایی از انسان ها بر روی کره زمین پدیدار شدند. این موجود دوپا، مدت زیادی است که بر روی کره زمین زندگی میکند، اما با دیگر موجودات این کره خاکی متفاوت نیست. رفتارهایی که بر حسب نااگاهی های خود انجام می دهد، روزی زمین و حتی خودش را به نابودی خواهد کشاند.

از میلیاردها سال پیش تاکنون، محیط زیست دستخوش تغییرات شگرفی شده است. می توانیم بگوییم بیشترین دخالت در این تغییر توسط انسان ها انجام شده اند. آلودگی های رودخانه ها، نامساعد بودن زیستگاه ها، کم شدن جنگل های طبیعی، دریاچه ها، مراتع و از همه مهمتر، آلودگی بیش از اندازه هوا، همگی توسط بی خردی ها و نا آگاهی های انسان اتفاق افتاده است.

این اتفاقا منجر شده است تا چند سال اخیر، گونه های گیاهی و جانوری بسیار زیادی از روی محیط زیست کره زمین از بین رود. بسیاری دیگر از موجودات زنده نیز هر روز کمتر از دیروز بر زمین می مانند، و نابود می شوند. توسعه ها و پیشرفت های بی رویه انسان ها، محیط زیستی انسان ها را به نابودی کشانده است.

محیط زیست

محیط زیست

سالهاست کارشناسان به این نتیجه رسیده اند، که بشریت، بزرگترین خطر برای نابودی محیط زیست به شمار می رود. دلیل ان هم الگوی زندگی و سبک نادرستی است که برای زندگی پیش گرفته اند. برای این که از وخامت اوضاع مطلع شویم، بهتر است به چند مورد از خساران انسان بر کره زمین اشاره کنیم.

این مطلب رو از دست نده   گازهای گلخانه ای و کشاورزی ارگانیک

انسان ها با محیط زیست چه کرده اند؟

همگی شاهد این مسئله هستیم که سالهاست شهرهای بزرگ و کوچک درگیر آلودگی هوا شده اند. معضلی که به میزان قابل توجهی انسان ها را از زندگی بر روی کره زمین خسته کرده است و بیماری های زیادی را با خود به همراه آورده است.

اکثر فعالیت های انسان منجر شده است تا محیط زیست ما از آلودگی هوا رنج ببرد. فعالیت های مختلفی از جمله نیروگاه ها، فعالیت های نادرست کشاورزی، اسفاده از صنایع مختلف، حمل و نقل، کارخانه ها، حتی تنفس انسان و منتقل نمودن دی اکسید کربن به محیط، و … همگی باعث بروز آلودگی در محیط زندگی گردیده است.

شاید اگر به زندگی انسان های اولیه دقت کنیم، می توانیم بهتر متوجه شویم، که پیشرفت انسان در زمینه فناوری تا چه حد منجر به تخریب و آسیب به محیط زیست گردیده است. بیشترین آسیب زمانی به کره زمین وارد شد، که انسان صنعت را وارد زندگی نمود.

ای عمل منجر شد تا در بین گازهایی که در هوا موجود است، توازن و تعادل از بین رود. از سوی دیگر گازهای سمی و آلوده که به هوا اضافه شدند، از سوی دیگر منجر شد تا صدمات جبران ناپذیری به هوا وارد شود. سازمان بهداشت جهانی اعلام نمود، هر ساله گاز های سمی گوگرد، فقط در اروپا بیش از شش تا سیزده هزار نفر را به کام مرگ میکشاند.

افرادی که معمولا دارای سنی بالای ۶۵ سال هستند، به دلیل مشکلات حاد تنفسی، به کام مرگ رفتند. تمام این اتفاقات به دست بشریت و صنایع تولید انسان برای محیط زیست افتاده است. از طرف دیگر هر ساله بیشتر به تعداد کودکانی که دچار مشکلات تنفسی هستند، افزوده می شود.

این مشکلات در اثر برهم خوردن توازن در محیط زیست ایجاد شده است. از طرف دیگر دو خطر اثرات گلخانه ای و تخریب لایه ازون را نیز می توانیم بیان کنیم.

admin4
بهمن 7, 1398