محیط زیست و عوامل مخرب آن

همه ما انسان ها در حال زندگی بر روی کره خاکی هستیم، که نامش را محیط زیست گذاشته ایم. اما آیا این محل زندگی که انتخاب ما نبود، برایمان از اهمیت برخوردار است؟ چقدر برای این که از محیط زیستمان نگهداری کنیم، تلاش می نماییم؟

بسیاری از مردمی که بر روی این کره خاکی زندگی میکنند، به دنبال آن هستند که بتوانند این محیط زندگی و کره زمین را به نابودی کشانند. ممکن است این عمل انسان ها خواسته، یا ناخواسته باشد. اما در هر صورت، ضربه نهایی به تخریب محیط زیست منجر می شود.

برخی از کارها به راحتی زمین را به نابودی می کشاند. تغییرات بسیاری تا پیش از انقلاب صنعتی در زندگی اجتماعی انسان ها بروز می نمود. اما این تغییرات به قدری آرام بود، که هم گیاهان و هم حیوانات، خودشان را با آن ها وقف می دادند. اما بعد از انقلاب صنعتی، سرعت هجوب به طبیعت، به شکل باور نکردنی افزایش یافت.

در سریعترین حالت ممکن به محیط زیست آسیب های جدی وارد شد. جنگل ها آسیب دیدند، زمین هایی که برای کشاورزی استفاده می شد، به سرعت نابود شدند. حتی با رشد سریع زندگی شهری، طبیعت نیز به سرعت به سمت نابودی پیش رفت.

آسیب های جدی به محیط زیست توسط انسان ها 

فاجعه ای باور نکردی بر روی کره زمین در حال وقوع است. انجمن جانورشناسی لندن بیان می نماید، که هر ساله درصد بسیار زیادی از خانواده جانوری در حال نابودی کامل است. نه تنها حیوانات، که حتی گیاهان نیز به سمت نابودی در حرکت هستند.

با این شرایط باید آینده ای را پر از بیابان تصور کنیم. بیابانی که هیچ گونه ی گیاهی و جانوری در آن زندگی نمی کند. چنین محیط زیستی ترسناک است. حتی نمی توان آن را تصور نمود. اما اگر انسان ها با همین روش پیش روند، قادر هستند به راحتی در زمانی کوتاه محیط زیست را به نابودی کشانند.

تخریب جنگل ها 

زمین هایی که بیشتر کشاورزان در نقاط مختلف کره زمین از آنها استفاده می کنند. روزی جنگل هایی انبوه بوده اند. زندگی اجتماعی منجر شد تا افراد برای کسب منبع درآمد، وارد محیط زیست شده و گیاهان و درختان آن را تخریب کنند.

برخی جهت بهره برداری از چوب درختان، برخی دیگر به منظور شهرسازی، برخی دیگر به دنبال جاده سازی و .. هر کس به نحوی اقدام به انجام این حرکت های تخریبی و آسیب زنی به محیط زیست نمود. تا بتواند در زندگی اجتماعی دوام بیاورد.

همین عمل کره زمین را به نابودی کشاند، و جنگل های بسیاری را تخریب نمود. نابودی هر یک از این منابع، خساراتی را برای محیط زیست به ارمغان آورد، که شاید هرگز نتوان جبران نمود. از جمله این خسارات می توانیم به آلودگی هوا، فرسایش خاک، وقوع سیلاب ها و طوفان ها، فرسایش خاک و … اشاره کنیم.

این مطلب رو از دست نده   سه راهکار عالی برای محافظت از محیط زیست

تخریب خاک 

سالهای اخیر بعد از انقلاب صنعتی، پالایشگاه ها، کود های نامناسب شیمیایی، صنایع تولید نفت و گاز و … همگی از جمله مهمترین عوامل از بین بردن محیط زیست و تخریب خاک به شمار می رود. همگی منجر به آلودگی خاک شدند، و از طرف دیگر اب های زیر زمینی را نیز به شدت افزایش داد.

تمامی این آلودگی ها سمی هستند و بسیاری از آنها به راحتی نیز قابل تجزیه شدن نیستند. از جمله مواد آلی چون بنزین، هگزن و … . زمانی که این منابع در خاک دفن شدند، فاجعه های بسیاری برای زمین به بار آورد.

طبق آمارهای اعلام شده، هر ساله متراژ بیشتری از زمین های جهان، به بیابان های بدون بازگشت تبدیل می شوند. مساحتی معادل دو برابر کشور بلژیک هرساله از محیط زیست نابود می شود.

تاثیرات مخرب محیط زیست بر آب

آب یکی از مهمترین ارکان زندگی بشر و هر موجود زنده ای بر روی زمین است. همانطور که میدانیم آب مایه حیات آدمی است. ۴۰ هزار کیلومتر مکعب از کره زمین را آب تشکیل میدهد. که این مقدار آب، بسیار زیاد است. اما متاسفانه فعالیت های تخریبی انسان ها، هر روز بیشتر از روز پیش منجر به از بین رفتن این مایه حیاتی می شود.

به نظر شما چگونه می توانیم از محیط زیست مراقبت کنیم، در حالی که همه فعالیت هایی که منجر به از بین بردن کره زمین شده است، توسط انسان ها صورت می گیرد. اگر تمامی این فعالیت ها را از بین ببریم، زندگی انسان ها با مشکل مواجه می شود.

از طرف دیگر وجود این فعالیت ها نیز محیط زیست را از بین می برد. طبق آخرین آمارهای منتشره، در طول ۲۰ سال آینده، آب مورد استفاده برای هر نفر، تقریبا به میزان دو سوم آب کنون، کاهش خواهد یافت. این عمار یعنی آینده ای نامعلوم برای فرزندان و نسل های آینده بشریت.

با وجود اطلاع از تمامی این موارد، باز هم انسان ها هر روز به استفاده بی رویه از آب بیشتر ادامه می دهند. از سوی دیگر فعالیت هایی را نیز انجام می دهند، که بیشتر به محیط زیستمان آسیب می رساند.

admin4
بهمن 20, 1398
برچسب ها :

این مقاله بدون برچسب است.