گیاه عناب

معرفی گیاه عناب

عناب درختچه‌ای است خزان پذیر که به صورت مستقیم و یا کج و معوج رشد کرده و ارتفاعی بین ۵ تا ۱۰ متر پیدا می‌کند. برگ‌های بیضی شکلش کشیده، بدون کرک و سبز براق بوده و حاشیه‌هایش دندانه‌دار می‌باشد. .گلهاي آن سبز روشن مايل به زرد ومجتمع در کناربرگهاست.ميوه اش که عناب ناميده مي شود به رنگ قرمز شفاف و به بزرگي يک خرما  ونوعي ديگر به اندازه يک فندق  وطعم هردو لعابي و کمي شيرين وداراي بوي ضعيفي است .

محل رويش

درخت عناب بومي مناطق گرمسيري است .در ايران در سواحل بحر خزر ،ودامنه هاي نيل کوه در مينو دشت، گرگان ،لرستان وبختياري ،الموت ،خراسان ، بلوچستان وکرمان بطور خودرو مي رويد .

مصارف خوراکی

در بریتانیا عناب را به صورت خشک‌شده یا به صورت آب‌نبات‌های طعم‌دار همراه با چای عصر میل می‌نمایند. در کره، چین و تایوان، شربت شیرین میوه عناب را مورد استفاده قرار می‌دهند. در برخی مناطق از عناب برای تهیهٔ سرکه استفاده می‌شود و در آفریقا از آن کیک درست می‌کنند. عناب کنسرو شده و چای با طعم عناب نیز در جهان استفاده می‌شود اما در ایران، پاکستان و هندوستان، عناب را بیشتر به صورت خشک شده‌استفاده می‌نمایند.

ارزش تغذیه ای 

این میوه منبع خوبی از ویتامین C و حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای مواد معدنی است. همچنین دارای پروتئین، کربوهیدرات و مواد معدنی کلسیم، فسفر، آهن، کاروتن، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین و فلور می باشد. در ضمن حاوی پکتین (به عنوان کلسیم پکتات) به عنوان فیبر محلول موثر در کاهش چربی و قند خون است. چربیکمی دارد. نسبت اسیدهای چرب اشباع نشده به کل چربی در میوه عناب بالا است، بنابراین متخصصین تغذیه می توانند عناب را به عنوان بخشی از رژیم غذایی توصیه نمایند.

خواص درماني

عناب اثر ملين دارد  .مصرف آن چون هيچ گونه تحريکي در دستگاه هاضمه ايجاد نمي کند ، از اين جهت براي اشخاصي که دستگاه هاضمه حساسي دارند ، مناسب است .  عناب در مصارف پزشکي ، بصورت خشک مصرف مي گردد ، جوشانده آن در آب يا شير اثر ملين ، آرام کننده و ضد نزله دارد ضمناً بطور خفيف ادرار را زياد مي کند  .استفاده از عناب در طب عوام هنوز هم بعنوان نرم کننده سينه بين مردم معمول است .عناب داراي تانن فراوان و اثر قابض است  .  از جوشانده مخلوط عناب ، انجير ، خرما و کشمش بعنوان داروي مفيد براي درمان بيماريهاي سينه در طب عوام استفاده به عمل مي آيد.از دیگر خواص عناب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. میوه های خشک شده آرامبخش ،ضد سرطان ،ضر بیماری های تنفسی ،تب بر ،مسکن ، اشتها آور ، بند آورنده خون ومقوی هستند . تصفیه کننده خون بوده و به هضم غذا کمک میکند .عناب در درمان نامرتب بودن ضربان قلب ،خستگی اعصاب ،عرق شبانه وتعرق زیاد بدن استفاده میشوند .
 2. عناب بدلیل داشتن لعاب زیاد نرم کننده سینه است
 3. ملین است مخصوصا اگر آنرا با آب و یا شیر بجوشانید.
 4. عناب آرام کننده اعصاب است .
 5. خواب آور است و بیخوابی را برطرف می کند بخصوص هسته عناب خواب آرو است .
 6. جوشانده پوست درخت عناب داروی ضد اسهالاست .
 7. آسم وتنگی نفس را برطرف می کند .
 8. ریشه گیاه در درمان سوء هاضمه مفید است .
 9. جوشانده ریشه به پودر تبدیل می شود وبرای زخم ها ودمل های کهنه مفید هستند.
 10. آب عنا ب با کاهوبرای درمان سرطان مفید است برگهای آن بند آورنده خون و تب بر هستند.
 11. برگهای آن بند آورنده خون وتب بر هستند .
 12. برگهای آن به شکل ضماد در درمان ادرار بندی به کار گرفته میشود.
 13. جوشانده عناب برای سرفهو درد سینهو گرفتگی صدا مفید است .
 14. برای برطرف کردن ورم چشم، عناب را به چشم بمالید
 15. دستگاه هاضمه را تقویت می کند .
 16. حافظه را تقویت می کند .
 17. کم اشتهایی را برطرف می کند .
 1. کسانی که قند دارند روزی 5 دانه عناب بخورند.
این مطلب رو از دست نده   تاثیر گازهای گلخانه ای بر محیط زیست

 

 

 

admin4
آذر 22, 1398
برچسب ها :

این مقاله بدون برچسب است.