بهترین چای ایرانی چیست؟

چای ممتاز را به جرات می توان یکی از پرمصرف ترین چای ها دانست. قیمت خرید و فروش چای ممتاز درجه ایرانی از نوع بهاره 99 چند است؟ برای خرید عمده انواع چای لاهیجان و مرغوب ترین چای سنتی سیاه شمال کدام مرکز پیشنهاد می شود؟

آیا می دانید چای خشک پس از تولید در کارخانه دسته بندی شده و به لحاظ سایز و نوع در رنج قیمت مختلف به بازار عرضه می شود تا افراد مختلف بر حسب سلایق و نیاز متقاضیان خود از آن تهیه نمایند؟ چای درجه یک و طبیعی چه خصلت ها و ویژگی ها را خواهد داشت؟

انواع چای ایرانی

چایکار هنگام چیدن برگ سبز چای، تمامی برگ‌ها را در یک گونی ریخته و به کارخانه تحویل می‌دهد. در نتیجه غنچه و برگ‌های بالایی بوته چای که بسیار لطیف‌تر هستند در کنار برگ‌های پایین‌تر که برگ‌های بزرگ‌تر و زمخت‌تری هستند قرار می‌گیرند ولی طی آخرین مرحله از مراحل تولید چای که مرحله سورتینگ است به انواع مختلفی از چای مثل سرگل، ممتاز، قلم، شکسته، باروتی و خاک چای تفکیک می‌شوند. البته هرکدام از این‌ها نیز درجه‌بندی دارند. ما تصمیم گرفتیم فیلم زیر را برای شما تهیه کنیم تا به خوبی با انواع چای ایرانی آشنا شوید. پیشنهاد می‌کنیم تماشای این فیلم را از دست ندهید. در ادامه مقاله نیز توضیحات فیلم را با جزئیات برای شما نوشته‌ایم.

چای ممتاز چیست و بهترین نوع آن متعلق به کدام فصل است

چای ممتاز یکی از چای های پرمصرف و پرفروش بوده که قابلیت برداشت در سه فصل بهار و تابستان و پاییز را دارا است و به غیر از برداشت بهاره که چای سرگل در رتبه اول قرار دارد در برداشت های بعدی در رتبه اول جدول قرار دارد. بهترین نوع این چای متعلق به چای سیاه ممتاز بهاره بوده و این چای علاوه بر کیفیت ظاهر بازار پسندی داشته و از مرغوب ترین برگ های جوان انتهایی و بالایی ساقه چای به دست می آید.

  • رایحه عالی
  • رنگپذیری بی نظیر
  • خوش طعم بودن
  • فاقد هرگونه ماده افزودنی
  • متناسب بودن با اکثر ذائقه ها
  • چای با صرفه اقتصادی و کیفیت بسیار بالا
  • چای قابل رقابت در بازار
  • از ویژگی های مهم چای ممتاز ایرانی می باشد.

 

چای سرگل چیست؟

چای سرگل را همه به مرغوبیت و کیفیت عالی آن می‌شناسند و طرفداران خاص و پروپاقرص خود را دارد. این چای از لطیف‌ترین قسمت بوته چای یعنی غنچه و برگ‌های بالای آن به دست می‌آید و به خاطر لطافتی که دارد، حالت پیچشی به خود می‌گیرد؛ برخلاف برگ‌های پایین‌تر بوته چای که طی فرآیند تولید می‌شکنند. برگ‌های کوچک این چای باعث شده که طعم و عطر عالی داشته باشد و رنگ آن نیز بسیار خوش‌رنگ باشد.

البته فقط بودن نام سرگل روی یک چای به معنی با کیفیت بودن آن نیست و حتی دیده شده که چای شکسته را به اسم چای سرگل به فروش می‌رسانند! برای خرید چای سرگل مرغوب، برگ‌های آن را از نزدیک مشاهده کنید تا ببینید آیا بیشتر چای از برگ‌های پیچ خورده تشکیل شده یا برگ‌های آن شکسته هستند. هرچه برگ‌های شکسته کمتر از برگ‌های کوچک و پیج‌ خورده باشند، کیفیت چای سرگل بهتر است. چای سرگل ارگانیک هاب را می‌توانید از اینجا تهیه کنید.

چای ممتاز چیست؟

چای ممتاز بعد از چای سرگل در رده بعدی بین چای‌های ایرانی قرار می‌گیرد. این چای به نسبت چای سرگل دارای اندازه کمی بزرگتر و طعم ملایمتر و تلخی کمتر است ولی همچنان دارای پیچیدگی در برگ‌ها و اندازه کوچک است. ضمنا قیمت چای ایرانی ممتاز مناسب‌تر از چای سرگل و بیشتر از چای قلم است. چای سرگل ارگانیک هاب را می‌توانید از اینجا تهیه کنید.

فرق چای سرگل و ممتاز چیست؟

معمولاً به چایی که بیشتر آن از غنچه‌های بوته چای به دست می‌آید، چای سرگل گفته شده و وقتی کمی چای شکسته و برگ‌های درشت‌تر نیز با برگ‌های پیچیده و ریز همراه باشد، به آن چای ممتاز می‌گویند. هرچند این نام‌گذاری‌ها نیز استاندارد یکسانی ندارند و ممکن است یک کارخانه، چای ممتاز را به اسم چای سرگل عرضه کند. همچنین بعضا چای سرگل را با نام‌های وزین، زرین و چای ساچمه‌ای نیز عرضه می‌کنند.

 

چای قلم چیست؟

چای قلم از برگ‌های پایینتر چای به دست می‌آید و دارای اندازه درشت‌تر و طعم ملایمتری به نسبت سایر چای‌ها است. چای قلم سوزنی رنگ کمتر و به طور کلی قیمت ارزانتری نسبت به چای ممتاز و سرگل دارد. برای اطلاع از جزییات بیشتر راجع به این نوع چای، لطفا به صفحه خرید چای قلم مراجعه کنید. چای قلم ارگانیک هاب را می‌تواتید از اینجا تهیه کنید.

این مطلب رو از دست نده   تشخیص عسل طبیعی

چای شکسته چیست؟

طی فرآیند تولید، برگ‌های چای به صورت کامل باقی نمی‌مانند و به چند تکه تقسیم می‌شوند. چای شکسته از برگ‌های خرد شده تشکیل شده و دارای وزن سبک‌تر به نسبت چای ممتاز و سرگل می‌باشد. برخلاف انواع دیگر چای ایرانی، پیچیدگی چای شکسته کمتر و برگ‌های آن صاف می‌باشند. همچنین این چای و چای باروتی که بعد از این معرفی می‌شود به خاطر اندازه کوچک خود، زوددم هستند و برای افرادی که صبر و حوصله دم کردن ۱۵ دقیقه‌ای چای ممتاز را ندارند و می‌خواهند در کمتر از ۱۰ دقیقه چای آن‌ها دم بکشد، بسیار مناسبند.

چای باروتی چیست؟

چای باروتی شبیه چای شکسته است ولی دارای اندازه ریزتر و برگ‌های خردتری می‌باشد. از این نوع چای، به خاطر زوددم بودن و زود رنگ پس دادن، در دمنوش‌ها و بعضا تی‌بگ‌ها استفاده می‌شود.

چای بهاره، چای تابستانه، چای پاییزه
اما اسامی دیگری که برای دسته‌بندی چای ایرانی استفاده می‌شود چای بهاره، چای تابستانه و چای پاییزه و یا چای چین اول، دوم و سوم است.

به چایی که در فصل بهار برداشت و تولید می‌شود چای بهاره می‌گویند. فرآیند برداشت و تولید چای بهاره تقریبا از اواسط اردیبهشت آغاز شده و ۲۰ روزی به طول می‌انجامد. به این چای، چین اول نیز گفته می‌شود. پس از برداشت چای بهاره، در حدود اوایل تیر ماه و پس از رشد مجدد برگ سبز چای، چین دوم چای آغاز می‌شود که به چای تابستانه معروف است و چین سوم یا پاییزه نیز در شهریور و مهر ماه انجام می‌شود. البته فقط در حدود ۱۰ درصد چای تولیدی به برداشت پاییز تعلق دارد و اکثر چای تولیدی ایران برای بهار و تابستان است.

در بین این ۳ چین مختلف چای بهاره از عطر و طعم بهتری به نسبت دو چین بعدی برخوردار است، اما چای تابستانه و پاییزه نیز کیفیت مناسبی دارند و هر فرد بسته به ذائقه خود ممکن است هر یک از این ۳ چین را ترجیح دهد.

بهترین چای ایرانی

همانطور که متوجه شدید، چای سرگل به خاطر به دست آمدن از غنچه و برگ‌های لطیف چای، مرغوب‌ترین و گران‌ترین چای ایرانی است. چای ممتاز نیز بعد از چای سرگل و در رده بعدی قرار می‌گیرد. تمام این‌ها دلیل نمی‌شود که چای‌های ارزان‌قیمت‌تر مثل چای قلم و یا شکسته چای‌های بی‌کیفیتی باشند. چای قلم به خاطر طعم و عطر ملایمی که دارد و همچنین قیمت مناسب‌تر آن، چای محبوب بسیاری از خانواده‌های ایرانی است. چای شکسته هم به خاطر زوددم بودن و رنگ زیادی که دارد در خیلی از ادارات و یا خانواده‌هایی که فرصت کافی برای دم کشیدن چای قلم و ممتاز را ندارند، استفاده می‌شود.

ما هر ساله و در فصل بهار، فرآیندی را برای انتخاب بهترین چای‌های ایرانی طی می‌کنیم؛ بیش از ۲۰ مدل مختلف چای را از بهترین کارخانه‌های چای ایران انتخاب کرده و از تمامی آنها بسته‌های تست تهیه کرده و به افراد مختلف که سال‌هاست چای ایرانی مصرف می‌کنند می‌دهیم تا آنها را امتحان کرده و به طعم، رنگ و عطر آن‌ها امتیاز دهند. بر اساس این امتیازها، بهترین چای‌های ایرانی را از انواع مختلف انتخاب کرده و برای فروش به مشتریان خود عرضه کنیم. طی این فرآیند به تجربه دیده‌ایم که بعضی افراد به چای سرگل و ممتاز علاقه بیشتری دارند و بعضی به چای قلم؛ به همین خاطر ما نیز تمام این چای‌ها را برای شما فراهم کرده‌ایم. شما می‌توانید از صفحه خرید چای سیاه ،انواع چای ایرانی ارگانیک هاب را مشاهده کرده، چای مورد نظر خود را به صورت آنلاین خریداری کنید و درب منزل تحویل بگیرید.

خرید و فروش چای ممتاز درجه یک ایرانی لاهیجان

چای ممتاز از جمله چای هایی ست که با قاطعیت همیشه از بازار خرید و فروش تضمینی برخوردار است. لاهیجان از مهم ترین مکان های معتبر تولید و صادرات چای ایرانی برشمرده شده و خریداران عمده ای چای همواره با مراکز معتبر این نقطه در ارتباط بوده و نمونه های برتر انواع چای سنتی درجه یک را جهت عرضه خریداری می نمایند. جهت خرید و فروش چای ممتاز درجه یک لاهیجان به صورت فله و بسته بندی می توانید در هر زمان با ثبت سفارشات خود آن را در اسرع وقت در هر نقطه از کشور دریافت نمایید.

admin4
مرداد 25, 1399