کاشت محصولات ارگانیک و کاهش گازهای گلخانه ای

کشاورزی از دیرباز گازهای گلخانه ای بسیاری تولید می نموده است. این گازها تاثیر چشمگیری بر ایجاد گرمایش جهان و تغییرات اقلیمی داشته است. برای این که بتوانیم گرمایش جهانی را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم، باید از سوخت های فسیلی کمتری استفاده کنیم. تولید محصولات ارگانیک بدون سوخت های فسیلی بدون شک، یکی از این راه حل های موثر به شمار می رود.

کشاورزی ارگانیک طبق تحقیقاتی که بر روی آن انجام شده است، به میزان زیادی از انتشار و تثبیت گازهای گلخانه ای جلوگیری نموده است. زمانی که اقدام به تولید محصولات ارگانیک می نمایید، می توانید به تفاوت فاحش کشاورزی ارگانیک و کشاورزی معمولی و رایج پی ببرید.

کشاورزی در اصل عامل اصلی انتشار گازهای گلخانه ای می باشد. این گازها عبارتند از اکسید نیتروژن، متان، دی اکسید کربن و … . در دهه ۱۹۹۱ استفاده از زمین های کشاورزی رونق بسیار زیادی سافت، که همین مسئله منجر شد تا گازهای گلخانه نیز بیش از ۱۱% افزایش انتشار داشته باشند.

به صراحت می توانیم بگوییم یک سوم از این گازهای دی اکسید کربن تولید شده، از طریق نحوه نادرست استفاده از زمین حاصل شده است. مثلا تشدید کشاورزی، از بین بردن جنگل ها و ایجاد مراتع بیشتر برای کشاورزی، یا تغییر کشت گیاه و… . حال تصور کنید اگر اقدام به کشت محصولات ارگانیک نماییم، تا چه حد می توانیم در کاهش تولید گازهای گلخانه ای دخیل باشیم.

روش های مختلف کشاورزی برای کاهش اثرات مخرب 

مسلما میان نوع خاک، روش های کشت، آب و هوای منطقه مورد نظر، و حتی زمانی که برای کشت گیاه در نظر گرفته می شود، همگی در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تاثیر داشته و از تغییر اقلیمی جلوگیری به عمل می اورد. همه این موارد را می توانید درکشاورزی محصولات ارگانیک شاهد باشیم.

در اصل اگر سه روش کلی را در کشاورزی در نظر بگیریم، می توانیم تا حدود زیادی این تغییرات اقلیمی را کاهش دهیم. این سه روش عبارتند از:

  • کاهش انرژیی که در نهاده های کشاورزی ذخیره شده است.
  • حذف کردن دی اکسید کربن از اتمسفر، یا ذخیره نمودن آن در خاک
  • کاهش استفاده از سوخت های فسیلی در کشاورزی

اگر هر یک از این موارد رعایت شود، یا حتی اگر بتوانیم همه موارد را رعایت نماییم، می توانیم علاوه بر تولید محصولات ارگانیک، محیط زیست را نیز از آسیب های جدی دور نماییم. علاوه بر آن این روش های کشاورزی، به تنها قادر هستند تغییر اقلیم را کاهش داده یا حتی از سرعت تغییر آن بکاهند.

این مطلب رو از دست نده   تاثیر مضر نیترات بر سلامت انسان و محیط زیست

کشاورزی محصولات ارگانیک چیست؟

یکی از سامانه های مدیریتی تولید محصولات عالی، کشاورزی ارگانیک است. در این روش کشت بوم ها از سلامت بالایی برخوردار بوده و می توانیم تنوع زیستی، فعالیت های زیستی خاک، و حتی چرخه های زیستی متنوعی را بدست آوریم.

در این روش تولیدی محصولات ارگانیک به جای این که از نهاده های برون مزرعه ای استفاده کنیم، به عملیات مدیریتی تاکید داشته و هر منطقه اقلیمی را بر حسب شرایط آن مورد بررسی قرار می دهیم.ما نمی توانیم از یک نسخه جهانی برای تمامی کشت بوم ها استفاده کنیم.

باید هر منطقه ای را بر حسب شرایط اقلیمی خاص آن مورد بررسی قرار دهیم. با این کار می توانیم به راحتی محصولات ارگانیک را متناسب با شرایط هر منطقه ای تولید و وارد بازار نماییم.

محصولات ارگانیک

محصولات ارگانیک

روش مدیریت خاک 

همیشه مهمترین هدف برای کشاورزی ارگانیک، حفظ و بهبود باروری خاک برای زمان های طولانی بوده است. زیرا در این روش کشاورز از هیچ گونه مواد شیمیایی برای تولید محصولات خود استفاده نمی کند. که همین مسئله منجر می شود تا خاک قادر باشد برای مدت طولانی تری قدرت باروری خود را حفظ کند.

مسلما تولید محصولات ارگانیک در یک خاک مطلوب، سلامت خاک و انسان را به دنبال خواهد داشت. به خاطر داشته باشید که تولید محصولات کشاورزی ارگانیک، تنها به شرایط اقلیمی، و میزان توان ژنتیکی گیاه مورد کشت وابسته است.

افرادی که از سیستم های کشاورزی ارگانیک برای تولید محصولات ارگانیک بهره مند می شوند، با روشهای خاصی خاک را مدیریت نموده، و شرایط مناسبی را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای فراهم می کنند.

شما می توانید با استفاده از سیستم های کشاورزی ارگانیک، از روش های خاکورزی مناسب بهره مند شوید. که این روش به شما در کنترل رشد عل های هرز کمک شایانی می نماید. در صورتی که در کشاورزی رایج، مقدار کربن خالصی که وارد خاک می شود، بسیار زیاد و مضر است.

یکی دیگر از مزایایی که می توانیم در مورد تولید محصولات ارگانیک بیان نماییم، این است که در این روش کمتر با خشکسالی، سیل و غرقابی رو به رو می شویم. همه این روش ها تاثیرات مخرب کمتری بر روی محیط زیست داشته، و از طرف دیگر تنوع زیستی را با خود به همراه خواهد داشت.

کشاورزی محصولات ارگانیک دارای کشت متنوعی است، که با اثرات منفی تغییر اقلیم به خوبی مبارزه نموده و توان بالای مقاومتی خواهد داشت. مثلا شما با استفاده از این روش کشاورزی، می توانید الگوی بارندگی را نیز تغییر دهید.

admin4
دی 29, 1398