آیا غذاهای ارگانیک واقعاً سالم­تر هستند؟ آیا ارزش هزینه کردن دارند؟ با خواندن این مطلب درمی­یابید برچسب­های غذایی به چه معنا هستند و اینکه کدام غذاها بیشترین منافع را به شما می­رسانند.

ارگانیک به چه معناست؟

اصطلاح ارگانیک به نحوه­ی رشد و فرآوری محصولات کشاورزی اشاره دارد. مقررات مربوط به این مسئله از کشوری به کشور دیگر متفاوت است، اما در ایالات متحده امریکا محصولات ارگانیک باید بدون استفاده از سموم مصنوعی دفع آفات، ژن­های زیست­مهندسی شده (GMO ها)، کودهای مبتنی بر نفت و همچنین کودهای مبتنی بر فاضلاب­ها تولید شده باشد.

دام­های ارگانیک که برای گوشت، تخم یا لبنیات­شان پرورش می­یابند باید به فضای خارجی دسترسی داشته و با محصولات ارگانیک تغذیه شده باشند. همچنین نباید به آنها آنتی­بیوتیک، هورمون رشد و یا سایر محصولات جانبی حیوانات داده شود.

ارگانیک در مقابل غیرارگانیک
محصولات ارگانیک محصولات غیرارگانیک
رشد با کودهای طبیعی (مانوره، کمپوست) رشد با کودهای مصنوعی و شیمیایی
کنترل طبیعی علف­های هرز (چرخش محصول، وجین دستی، مالچ­پاشی و خیش­زنی) کنترل علف­های هرز با سموم شیمیایی
آفات با استفاده از روش­های دستی (پرندگان، حشرات و تله­ها) یا سموم طبیعی کنترل می­شود. کنترل آفات با استفاده از سموم مصنوعی صورت می­گیرد.
گوشت، لبنیات و تخم مرغ ارگانیک گوشت، لبنیات و تخم مرغ معمولی
به دام­ها خوراک ارگانیک و بدون هورمون و GMO داده می­شود. به دام­ها هورمون رشد داده می­شوند تا سریع­تر رشد کنند، و همچنین خوراک غیرارگانیک و GMO
بیماری­ها با روش­های طبیعی همانند مسکن تمیز، چراگاه چرخشی و رژیم غذایی سالم درمان می­شود. جهت پیشگیری از بیماری دام­ها، از داروها و آنتی­بیوتیک­ها استفاده می­شود.
دام­ها به فضای بیرونی دسترسی دارند. دام­ها ممکن است به فضای بیرونی دسترسی داشته باشند یا خیر.

 

مزایای غذاهای ارگانیک

نحوه­ی رشد و پرورش غذایی که می­خورید تأثیر عمده­ای بر سلامت روانی و احساسی شما، و همچنین محیط زیست خواهد داشت. غذاهای ارگانیک در مقایسه با غذاهای معمولی، اغلب از مواد مغذی مفیدی همچون آنتی­اکسیدان­ها بهره می­گیرند و افرادی که نسبت به برخی غذاها، مواد شیمیایی و مواد نگهدارنده حساسیت دارند، عمدتاً با خوردن غذاهای ارگانیک می­توانند به کاهش یا رفع علائم مربوطه اقدام کنند.

محصولات ارگانیک حاوی میزان کمتری سموم دفع آفات هستند. مواد شیمیایی همانند قارچ­کش­ها، علف­کش­ها و حشره­کش­ها به طور گسترده­ای در کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته و بر روی غذایی که می­خوریم مقداری از این مواد باقی می­ماند.

غذاهای ارگانیک عمدتاً تازه­تر هستند چرا که مواد نگهدارنده ندارند تا ماندگاری بیشتری داشته باشند. محصولات ارگانیک اغلب (اما نه همیشه، بنابراین بایستی نسبت به این قضیه دقت کنید) در مزارع کوچک­تر نزدیک به محل فروش تولید می­شوند.

کشاورزی ارگانیک برای محیط زیست بهتر است. شیوه­های کشاورزی ارگانیک موجب کاهش آلودگی، صرفه­جویی در مصرف آب، کاهش فرسایش خاک، افزایش باروری خاک و بهره­گیری از انرژی کمتر می­شود. کشاورزی بدون استفاده از سموم دفع آفات برای پرندگان، حیوانات و افرادی که در نزدیکی مزارع زندگی می­کنند نیز بهتر است.

به حیواناتی که به شیوه­ی ارگانیک پرورش یافته­اند آنتی­بیوتیک، هورمون رشد یا محصولات جانبی داده نمی­شود. تغذیه دام­ها با محصولات جانبی می­تواند ریسک بیماری جنون گاوی (BSE) را افزایش دهد و استفاده از آنتی­بیوتیک­ها هم مقاومت نسبت به باکتری­ها را بیشتر می­کند. فضای خارجی بیشتری در دسترس حیواناتی که به شیوه­ی ارگانیک پرورش می­یابند قرار می­گیرد که این مسئله به حفظ سلامتی آنها کمک می­کند.

گوشت و شیر ارگانیک از لحاظ مواد مغذی خاص غنی­تر هستند. نتیجه­ی یک مطالعه­ی اروپایی در سال ۲۰۱۶ نشان می­دهد برخی از مواد مغذی خاص از جمله اسیدهای چرب امگا ۳ در گوشت و شیر ارگانیک ۵۰% بیشتر از موارد معمولی وجود داشته است.

غذاهای ارگانیک عاری از GMO هستند. ارگانیسم­های اصلاح شده­ی ژنتیکی (GMO ها) یا غذاهای تولید شده با مهندسی ژنتیک(GE) گیاهانی هستند که DNA آنها به روش­هایی غیرمعمول در طبیعت تغییر پیدا کرده­اند تا مقاومت بیشتری در مقابل سموم دفع آفات یا حشره­کش­ها داشته باشند.

غذاهای ارگانیک در مقابل غذاهای محلی

برخلاف استانداردهای محصولات ارگانیک، برای غذاها و محصولات محلی تعریف خاصی وجود ندارد. اینگونه تولیدات می­توانند در جامعه­ی محلی، ایالت، منطقه یا کشور شما متفاوت باشند. در بخش­های وسیعی از سال می­توان محصولات غذایی محلی را در مکان­هایی همچون بازارهای کشاورزی در نزدیکی منزل پیدا کرد.

مزایای غذاهای تولید شده محلی

مالی: پول در اقتصاد محلی حفظ می­شود و به جای بازاریابی و توزیع مستقیماً به کشاورز تعلق می­گیرد.

حمل و نقل: بعنوان مثال در ایالات متحده میانگین فاصله یک وعده­ی غذایی از مزرعه تا بشقاب غذا بیش از ۱۵۰۰ مایل است. محصولات تولید شده عمدتاً زمانی چیده می­شوند که کاملاً نرسیده­اند و پس از حمل و نقل به کمک گاز رسیده و آماده­ی مصرف می­شوند. و یا اینکه این محصولات در کارخانه­ها و با استفاده از مواد نگهدارنده، تابش و سایر روش­ها پایدار می­شوند تا حمل و نقل آنها ممکن شود.

طراوت: غذاهای محلی پس از رسیدن چیده شده و از این رو تازه­تر و پر از عطر و طعم هستند.

برخی از کشاورزان محلی از روش­های ارگانیک استفاده می­کنند، اما در عین حال نمی­توانند گواهینامه­ی ارگانیک بودن را دریافت کنند. برای اینکه ببینید این کشاورزان از چه روش­هایی برای تولید محصولات خود بهره می­گیرند، می­تواند به زمین کشاورزی آنان رفته و با آنها صحبت کنید.

شناخت GMO ها

مباحثات زیادی در مورد اثرات GMO ها بر سلامت و محیط زیست وجود دارد. عمدتاً از GMO ها به منظور تقویت مقاومت محصولات غذایی در برابر علف­کش­ها و حشره­کش­ها استفاده می­شود. بعنوان مثال، عمده­ی ذرت شیرین مصرف شده در ایالات متحده از لحاظ ژنتیکی دستکاری شده تا در برابر علف­کش Roundup و حشره­کش Bt Toxin مقاومت کنند.

GMO همچنین در محصولات دیگری همچون سویا، یونجه، کدو، کدو سبز، پاپایا و کلزا در ایالات متحده به چشم می­خورد، و همچنین در بسیاری از غلات صبحانه و بسیاری از غذاهای فرآوری شده که می­خوریم. اگر مواد تشکیل دهنده­ی یک محصول شامل شربت ذرت یا لسیتین سویا باشد، این محصول احتمالاً حاوی GMO است.

GMO ها و سموم دفع آفات

میزان استفاده از علف­کش­های سمی مانند Roundup (گلیفوزات) از زمان معرفی GMO ها تا ۱۵ برابر افزایش داشته است. علیرغم اینکه سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده گلیفوزات «احتمالاً سرطان­زاست» اما در مورد سطح خطرات ناشی از استفاده از سموم دفع آفات بر سلامتی، اختلاف نظر وجود دارد.

آیا GMO ها ایمن هستند؟

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و شرکت­های بیوتکنولوژی که مهندسی ساخت GMO ها را برعهده دارند اصرار بر بی­خطر بودن این محصولات داشته، اما بسیاری از طرفداران ایمنی مواد غذایی خاطرنشان می­کنند تاکنون مطالعات بلندمدتی برای تأیید ایمنی استفاده از GMO به انجام نرسیده است. همچنین برخی مطالعات بر روی حیوانات نشان می­دهد مصرف GMO ها می­تواند باعث آسیب در اندام­های داخلی، کند شدن رشد مغز و ضخیم شدن دستگاه گوارش شود.

GMO ها همچنین می­توانند به افزایش ماده­های حساسیت­زا و مشکلات گوارشی در انسان منجر شوند. بسیاری از مردم فکر می­کنند ایجاد تغییرات در DNA یک گیاه یا حیوان می­تواند خطر سرطان را افزایش دهد که البته این مسئله تاکنون در تحقیقات به اثبات نرسیده است.

آیا ارگانیک بودن به معنای عدم استفاده از سموم دفع آفات است؟

همانطور که پیشتر گفته شد، یکی از فواید اصلی خوردن محصولات ارگانیک، کاهش سموم دفع آفات است. اما با این­حال و علیرغم باور مردم، در مزارع ارگانیک هم از سموم دفع آفات استفاده می­شود، با این تفاوت که این سموم طبیعی هستند و نه سموم مصنوعی که در مزارع تجاری و معمولی مورد استفاده قرار می­گیرد. اعتقاد بر این است که سموم دفع آفات طبیعی کمتر سمی هستند، اما با این حال و در برخی از آنها خطراتی نیز نشان داده شده است. گفته می­شوند در هنگام خوردن محصولات ارگانیک، شما کمتر در معرض سموم دفع آفات قرار خواهید گرفت.

خطرات احتمالی سموم دفع آفات چیست؟

بیشتر ما به دلیل چندین سال مواجهه با سموم دفع آفات، در معرض تجمع این مواد در بدن قرار داریم. این مسئله از لحاظ پزشکی با عنوان بار شیمیایی بدن نامیده می­شود می­تواند عوارضی را در سلامتی، همانند سردرد، نقص­های حین تولد و فشار بر سیستم ایمنی ایجاد کند.

برخی مطالعات نشان داده­اند استفاده از سموم دفع آفات حتی در دوزهای پایین می­تواند خطر ابتلا به برخی سرطان­ها همانند سرطان خون، لنف، سینه و پروستات و تومورهای مغزی را افزایش دهد.

کودکان و جنین­ها بیشتر در معرض مشکلات ناشی از آفت­کش­ها قرار می­گیرند چرا که سیستم ایمنی، بدن و مغز آنها هنوز در حال رشد است. این مسئله بویژه در سنین پایین­تر باعث تأخیر در رشد، اختلالات رفتاری، اوتیسم، آسیب سیستم ایمنی و اختلال حرکتی می­شود.

زنان باردار به دلیل وجود سموم دفع آفات در اندام­های خود، مستعد استرس­های بیشتر خواهند بود. ضمن اینکه ممکن است اینگونه سموم را از طریق رحم یا شیر خود به کودک نیز منتقل کنند.

استفاده­ی گسترده از سموم دفع آفات منجر به علف­های و حشرات مقاوم می­شود که تنها با سموم بسیار خطرناکی همچون ۲و۴-دی­کلروفنوکسی استیک اسید (ماده­ی اصلی در عامل نارنجی) قابل کشتن هستند.

آیا شستن و پوست کندن می­تواند ما را از شر آفت­کش­ها خلاص کند؟

شستن می­تواند میزان سموم دفع آفات را کاهش دهد اما آنها را از بین نمی­برد. پوست کندن گاهی کمک می­کند، اما در عین مواد مغذی با ارزش نیز با پوست کندن بیرون ریخته می­شوند. بهترین روش این است که از رژیم غذایی متنوعی استفاده کنید، همه­ی آنها را به طور کامل شستشو و تمیز کنید، و البته در صورت امکان محصولات ارگانیک بخرید.

خرید محصولات ارگانیک به بدن شما کمک می­کند

محصولات ارگانیک اغلب گران­تر از محصولات معمولی هستند. اما اگر اولویت­هایی را برای خود تعریف کنید، ممکن است خرید محصولات ارگانیک در عین حفظ بودجه­ی غذایی امکان­پذیر باشد.

از میزان سموم دفع آفات مورد استفاده خود مطلع باشید

برخی از انواع محصولات معمولی بیشتر از بقیه دارای سموم دفع آفات هستند و باید از استفاده از آنها پرهیز کرد. برخی دیگر نیز آنقدر کم از این سموم دارند که محصولات غیرارگانیک اما نسبتاً ایمنی تلقی می­شوند. کارگروه محیط زیست یک سازمان غیرانتفاعی است که نتایج آزمایشات انجام شده بر روی آفت­کش­ها در ایالات متحده را تجزیه و تحلیل کرده و لیستی را بصورت سالانه ارائه می­کند که می­تواند به شما در جهت انتخاب­های مناسب­تر کمک کند.

برچسب­های ارگانیک در کدام میوه­ها و سبزیجات اهمیت بیشتری دارند؟

به گفته کارگروه محیط زیست میوه­ها و سبزیجات زیر دارای بالاترین میزان سموم دفع آفات هستند و بهتر است بصورت ارگانیک خریداری شوند:

 • سیب
 • فلفل دلمه­ای شیرین
 • خیار
 • کرفس
 • سیب­زمینی
 • انگور
 • گوجه گیلاسی
 • کولارد (کلم) سبز
 • کدو حلوایی
 • شلیل
 • هلو
 • اسفناج
 • توت فرنگی
 • فلفل تند

میوه­ها و سبزیجاتی که الزامی برای خرید ارگانیک آنها وجود ندارد

این میوه­ها و سبزیجات که برچسب «Clean 15» دارند بصورت معمول تولید می­شوند اما در عین حال سموم اندکی دارند:

 • مارچوبه
 • آووکادو
 • قارچ
 • کلم
 • ذرت شیرین
 • بادمجان
 • کیوی
 • انبه
 • پیاز
 • پاپایا
 • آناناس
 • نخود فرنگی
 • سیب­زمینی شیرین
 • گریپ فروت
 • طالبی

اگر امکان آن را دارید، گوشت، تخم مرغ و لبنیات ارگانیک خریداری کنید

اگرچه سازمان­های برجسته­ای همچون انجمن قلب امریکا معتقدند خوردن چربی اشباع شده از هر منبعی خطر ابتلا به بیماری­های قلبی را افزایش می­دهد، اما سایر متخصصان تغذیه اعتقاد دارند خوردن گوشت و لبنیات ارگانیک ریسک مشابهی را به همراه ندارد. آنها می­گویند این چربی اشباع شده نیست که مشکل ایجاد می­کند، بلکه رژیم غیرطبیعی یک حیوان پرورش یافته­ی صنعتی شامل ذرت، هورمون­ها و داروهاست که برای سلامتی خطرآفرین است.

گوشت امریکایی چیست؟

با توجه به نظر انجمن خوراک حیوانات، به حیواناتی که در ایالات متحده به صورت معمول پرورش می­یابند این موارد ارائه می­شود:

 • گاوهای شیری: آنتی­بیوتیک­ها، محصولات جانبی خوک و مرغ، هورمون­های رشد، سموم دفع آفات، فاضلاب
 • گاوهای گوشتی: آنتی­بیوتیک­ها، محصولات جانبی خوک و مرغ، استروییدها، هورمون­ها، سموم دفع آفات، فاضلاب
 • خوک­ها: آنتی­بیوتیک­ها، محصولات جانبی حیوانات، سموم دفع آفات، فاضلاب، داروهای حاوی آرسنیک
 • مرغ­های گوشتی: آنتی­بیوتیک­ها، محصولات جانبی حیوانات، سموم دفع آفات، فاضلاب، داروهای حاوی آرسنیک
 • مرغ­های تخم­گذار: آنتی­بیوتیک­ها، محصولات جانبی حیوانات، سموم دفع آفات، فاضلاب، داروهای حاوی آرسنیک

شیوه­هایی برای کاهش هزینه محصولات ارگانیک مطابق بودجه­ی شما

از بازارهای کشاورزی خرید کنید: بسیاری از شهرها دارای بازارهای هفتگی کشاورزی هستند که در آن کشاورزان محلی محصولات خود را در بازارهای خیابانی روباز به فروش می­رسانند و یا با تخفیف در فروشگاه­های مواد غذایی.

به یک شرکت تعاونی غذایی بپیوندید: تعاونی­ها یا فروشگاه­های مواد غذایی مشارکتی معمولاً قیمت کمتری را به اعضایی که سالانه هزینه­های اشتراک را می­پردازند ارائه می­کنند.

به مزارع تحت پوشش سازمان پشتیبانی از کشاورزی (CSA) بپیوندید: که در آنها افراد و خانواده­ها برای خرید «سهم» محصولات عمده، بصورت مستقیم از یک مزرعه­ی محلی عضو می­شوند، کاملاً محلی و ارگانیک!

نکات خرید مواد غذایی ارگانیک

خرید در فصل: میوه­ها و سبزیجات به فصل خود ارزان­تر و تازه­تر هستند. پس متوجه این مسئله باشید که چه زمانی محصولات به بازار شما عرضه می­شوند و بدین ترتیب تازه­ترین غذاهای ممکن را خریداری کنید.

خرید از محیط اطراف: قیمت کالاهای ارگانیک را در فروشگاه­های مواد غذایی، بازارهای کشاورزی و سایر مکان­ها (حتی قفسه­ی محصولات فریزری) مقایسه کنید.

به یاد داشته باشید محصولات ارگانیک همیشه به یک میزان سالم نیستند – بعنوان مثال بسیاری از محصولات پخته شده، دسرها و میان وعده­های ارگانیک هنوز هم از لحاظ قند، نمک، چربی یا کالری ممکن است کاملاً مناسب نباشند. بنابراین برچسب­های مواد غذایی را به دقت مطالعه کنید.

چرا غذاهای ارگانیک عمدتاً گران­تر هستند؟

از آنجایی که در تولید محصولات ارگانیک از سموم دفع آفات، کودهای شیمیایی یا داروهای دیگر استفاده نمی­شود، کار بیشتری نیز مورد نیاز است. ضمناً صدور گواهینامه­ی محصولات ارگانیک گران بوده و تهیه­ی خوراک ارگانیک برای حیوانات می­تواند دوبرابر بیشتر هزینه داشته باشد. مزارع ارگانیک نسبت به مزارع معمولی کوچکتر هستند و بنابراین هزینه­های ثابت و سربار می­بایست در حجم تولیدات کوچک­تر و بدون یارانه­ی دولتی توزیع شود.

از کجا می­توانیم مواد غذایی ارگانیک تهیه کنیم؟

تیم ارگانیک هاب سعی می کند به مرور زمان لیست افرادی که اقدام به تولید محصولات ارگانیک می کنند را معرفی کند.

 

 

علاقه مندی ها 0
مقایسه