گیاه رازیانه

مشخصات کلی گیاه رازیانه

گياهي علفي ، معطر به ارتفاع 0 تا 1 متر به حالت وحشي و به صورت گياهي چند ساله است ولي اگر پرورش يابد داراي وضع دو ساله مي شود  .پراکندگي آن بصورتي است که بر اثر کشت هاي مداوم تدريجاً حالت خود رو يا نيمه وحشي پيدا مي کند  . ظاهر کلي رازيانه مخصوصاً  از نظر نوع برگ آن بي شباهت به شويد نيست  .ولي بوي معطر و مطبوع آن و ساقه مرتفع و ريشه ضخيم گياه آنرا از شويد متمايز مي کند  .گل هاي آن زردرنگ و مجتمع بصورت چتر است  .ميوه آن  و به عرض 1 تا 1 ميليمتر و داراي بوي معطر است  .هم چنين طعم آن معطر و کم و بيش 01 کوچک به طول 6 تا بوي آن ملايم  و به حالت تازه ناپسند است  .قسمت هاي مورد استفاده رازيانه ، ريشه ، برگ و ميوه آن  است .

اشکال دارويي رازيانه

دم کرده ريشه  (ريشه تازه بر خشک مزيت دارد ) به مقدار يک قاشق سوپخوري براي يک فنجان بعنوان مدر بکارمي رود  .مشروط بر آنکه مدت دم کردن از يک ربع ساعت تجاوز نکند  .دم کرده يک قاشق چايخوري ميوه  31 نيمکوب رازيانه براي يک فنجان بعد از هر غذا به عنوان باد شکن مصرف دارد  .برگ رازيانه به صورت دم کرده در هزار و به مقدار يک ليوان متوسط بعد از هر غذا بعنوان مقوي اعصاب و هضم کننده مصرف مي شود.

گیاه رازیانه برای پوست

گیاه رازیانه برای پوست ما هم خواص بیشماری دارد. مثلا برای ورم پلک و چین و چروک پوست مفید است که البته باید به صورت پماد مصرف شود. بدین صورت که باید بذر رازیانه را جوشانده و یا پودر کرد و سپس آن را داخل Cold Cream ریخت و به صورت کرم به پوست مالید. کُلدکرم یک کرم پایه است که می‌توانید آن را از داروخانه‌ها تهیه کنید.

رازیانه به شکل ضماد برای از بین بردن موهای زائد بسیار مناسب است. برای این کار، بذر رازیانه را پودر کنید و سپس آن را با یک نوع روغن (مثل روغن زیتون یا روغن بادام) مخلوط کنید و به صورت ماسک روی صورت خود بگذارید. این ماسک باعث روشن شدن و شفاف شدن پوست می‌شود.

افزایش تولید شیر با مصرف رازیانه

خانم های شیرده با مصرف رازیانه، می توانند میزان شیردهی خود را به طور قابل مشاهده ای افزایش دهند و نیاز به مصرف شیرخشک در نوزادان و مادرانی که کمبود ترشح شیر دارند برطرف و از این طریق به سلامت کودک خود و اقتصاد خانواده کمک می شود.

استفاده از رازیانه به صورت دم نوش که میزان و نحوه تهیه آن مانند چای معمولی است بسیار به صرفه است، استفاده رازیانه به صورت دم نوش مفیدتر و هزینه استفاده از آن، نسبت به عرق آن 10 برابر کاهش می یابد. همچنین مصرف رازیانه با این روش می تواند مشکل بسیار شایع عادت ماهانه های دردناک که منجر به مراجعه مکرر به مراکز درمانی و مصرف داروهای با عوارض زیاد می شود را برطرف کند.

این مطلب رو از دست نده   محیط زیست چگونه بر زمین ظاهر شد؟

خواص قسمت های مختلف رازیانه

ريشه رازيانه اثر مدر قوي دارد  .اوره و اسيد اوريک را دفع مي کند بعلاوه اشتها آور و قاعده آور است  .به علت ، مدر بودن در موارد کمي براي  دفع ادرار ، سنگ کليه نفريت و بيماريهايي نظير آن مصرف  مي شود .

برگ رازيانه و کليه قسمتهاي گياه اگر به مقادير زياد مصرف شود ، اثر قاعده آور ظاهر مي شود . ميوه رازيانه  اثر نيرو دهنده ، مقوي معده ، اشتها آور ، آرام کننده ، قاعده آور ، زياد کننده ترشحات شير مادر و باد شکن دارد. اگر مصرف ميوه رازيانه به منظور زياد کردن ترشحات شير باشد ، بايد به تناسب اينکه زنان شير ده تا چه   . گرم ميوه را بکا ربرند05 گرم يا 6 تا 01 حد تحمل مصرف آنرا داشته باشند ، به تفاوت دم کرده 1 تا در استعمال خارجي ، جوشانده هاي آن بصورت غرغره اثرات خوب در رفع گلو درد و گرفتگي صدا دارد  .جوشانده حاصل از کليه قسمتهاي گياه ، اگر به حالت گرم بر روي پستان زنان شيرده قرار داده شود ، از جمع شدن شير در پستان و انسداد مجاري شير جلوگيري بعمل آورده و رفع التهاب و ناراحتي مي کند  . در دامپزشکي از گرد دانه رازيانه  (ميوه  )در مصارف داخلي و استعمال خارج استفاده بعمل آمده است  .گرد رازيانه در فرمول گردهاي اشتها آور ، هضم کننده و زياد کننده شير وارد گرديده و به بز و حيوانات شاخدار داده مي شود . جوشانده آن به منظور رفع سوء هضم و نفخ به حيوانات خورانده مي شود  .تفاله بجاي مانده از تقطير پس از خشک شدن غذاي خوبي براي حيوانات است.

مضرات گیاه رازیانه

مصرف بیش از حد گیاه رازیانه ، احتمال آلرژی‌های پوستی را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، افرادی که ناراحتی‌های تنفسی دارند نیز باید مراقب باشند؛ زیرا ممکن است با تنفس و یا مصرف گیاه دچار حمله‌های آسم شوند.

از دیگر تاثیرات جانبی رازیانه، احتمال کاهش نیروی جنسی در آقایان و لاغری در خانم‌هاست. علاوه بر این مصرف زیاد از حد آن باعث قطع و یا کاهش شیر در زنان شیرده می‌شود. افراد سردمزاج نیز با خوردن این گیاه ممکن است دچار سردرد شوند.

 

admin4
آذر 22, 1398
برچسب ها :

این مقاله بدون برچسب است.