چه راهکارهایی برای محافظت از محیط زیست وجود دارد؟

انسان ها همگی بر روی کره زمین زندگی می کنند. پس می توانیم کره زمین را به عنوان خانه اصلی همه موجودات زنده از جمله انسان به شمار آوریم. حال تصور کنید محیط زیست خانه، و خانه شما پر از آلودگی باشد، آیا می توانید در چنین خانه ای زندگی کنید؟

آیا به نظر شما میتوان در میان دنیایی از آلودگی محیط زیست زندگی کرد؟ برای این که محیطی زیبا و بدور از هر نوع آلودگی داشته باشیم، بهتر است به دنبال راهکارهای مناسبی رویم. ما در این مطلب برای شما چند راهکار مناسب را بیان خواهیم نمود. تا کره زمینی عالی برای زندگی بسازیم.

استفاده کمتر از وسایل نقلیه شخصی 

یکی از ابزارهایی که به شدت منجر شده است تا زیست محیط در آلودگی فرو رود، استفاده از وسایل نقلیه می باشد. حتما شما هم شاهد این مسئله بوده اید که در راهپیمایی های بزرگ، یا اعتصاب های شدید، به هیچ عنوان اتومبیلی در خیابان نمی بینید. در چنین روزهایی گویی محیط زیست نفس می کشد.

میزان آلودگی هوا کم می شود، خیابان ها آرام می شوند، و دنیا زیباتر می شود. بسیاری از افراد که به شدت برای محیط زیست خود ارزش قائل هستند، به جای استفاده از وسایل نقلیه ی آلوده کننده، از دوچرخه استفاده می کنند. یا ترجیح می دهند پیاده روی کنند.

این دو حرکت انسان ها می تواند برای کره زمین مزایایی را به دنبال داشته باشد. از جمله کاهش هرگونه آلودگی محیط زیستی، حتی کاهش چربی و کلسترول موجود در بدن. که هم سلامت انسان و هم سلامت محیط زیست را تضمین می کند.

اگر بتوانیم به جای استفاده از وسایل شخصی، از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نماییم، بدون شک قادر خواهیم بود این خانه جهانی خودمان را برای همیشه محافظت کنیم. اگر این راه را در پیش نگیریم، بدون شک در آینده ای نه چندان دور، محیط زیست و تمام موجودات زنده آن را از دست خواهیم دارد.

 استفاده از کشاورزی ارگانیک بر روی محیط زیست

جمعیت دنیا هر روز درحال افزایش است. این افزایش جمعیت نیاز به کشاورزی بیشتر و دست یابی به مواد غذایی بیشتر را نیز به دنبال دارد. هر چه قدر محیط های بیشتری را تخریب و برای کشاورزی آماده کنیم، بیشتر به کره زمین و محیط زیست آن لطمه خواهیم زد.

سالهاست شاهد این مسئله هستیم که افراد برای کشاورزی، جنگل ها و مراتع بیشتری را نابود می کنند. که این مسئله خود به عنوان یکی از وحشتناک ترین اعمال های انسان بر روی زمین به شمار می رود. از طرف دیگر هر روز درحال افزایش ساخت کارخانه های متعددی هستیم، که جایگزین کشاورزی ارگانیک شده اند.

این مطلب رو از دست نده   محیط زیست چگونه بر زمین ظاهر شد؟

افزایش بی رویه هر یک از این روشها، نابودی زمین و محیط زیست آن را به دنبال دارد. ما انسان ها مسئول محافظت از کره زمین هستیم. پس باید به تمامی حرکات خود دقت نماییم. همانطورکه چهار گوشه و دیوار خانه هایمان برایمان مهم هستند، باید کره زمین نیز به عنوان خانه جهانی ما، مهم باشد.

محیط زیست

استفاده از ظروف پلاستیکی در زندگی 

اگر بخواهیم استفاده از ظروف پلاستیکی را در دنیا نوعی پیشرفت به شمار آوریم، باید بگوییم این پیشرفت نه تنها مزایایی با خود به همراه نداشت، بلکه عوارض جبران ناپذیری را نیز برای محیط زیست به ارمغان آورد. هر کشوری در مراسم، سنت ها، فستیوال ها و .. خود روش های آسانی برای لذت بردن به کار می گیرند.

اما هیچ وقت هیچ کس به این مسئله فکر نمی کند که آیا این راحتی و آسانی برای محیط زیست خطر آفرین است یا خیر؟ زمانی که شما در مراسم ها و جشن های مختلف از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی استفاده می کنید، سپس آنها را در خیابان یا جوی میریزید، به راحتی حجم وسیعی از آلودگی را برای کره زمین ایجاد کرده اید.

بهتر نیست به جای استفاده از این دست ظروف، از ظروف کاغذی که سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند، استفاده کنیم؟ این یک قدم موفق رو به سوی نجات طبیعت خواهد بود.

پیشگیری از شکار غیرمجاز حیوانات

یکی دیگر از راه هایی که میتوانیم برای نجات محیط زیست در نظر بگیریم، پیشگیری از شکار غیر مجاز حیوانات است. جنگل بانان بسیاری برای مبارزه با شکار غیر قانونی هستند. اما چرا ما نباید خودمان از این مسئله دوری کنیم؟

مگر نه این که دنیا خانه دیگر ماست؟ پس بهتر است این خانه را برای هیچکس زندان نکنیم. اجازه دهید هر انسان و هر موجود زنده ای بر روی کره زمین، در محیط زیست آن به خوبی و اسایش زندگی کند. زمانی که هر یک از این موجودات زنده از روی کره زمین کم شوند، سیستم زیست محیط برهم می خورد.

تعادل زنجیره غذایی از بین رفته، و حیوانات گوشت خوار به دیگر موجودات زنده حمله ور می شوند. پس اجازه دهید چرخه حیات در کره زمین به درستی مسیر خود را طی کند. با شکار مبارزه کنید تا محیط زیست امنی برای خود و دیگر موجودات بسازید.

 

admin4
اسفند 17, 1398